شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی

0

شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربیتاریخچه صنعت برق استان آذربایجان غربی

حدود سی سال پس از احداث ‌اولین نیروگاه برق دیزلی در تهران (۱۲۸۴ه.ش)، در سال ۱۳۱۴ اولین نیروگاه برق دیزلی با قدرت اولیه ۱۱۰ کیلووات در شهر ارومیه احداث و شروع به فروش انشعاب برق نمود که به تدریج ‌با افزودن چند دیزل ژنراتور دیگر قدرت این نیروگاه تا ۱۷۰۰ کیلووات افزایش داده شد. در سال ۱۳۴۰ شهرداری ارومیه نیز نیروگاه‌ دیزلی‌ دیگری در پشت پادگان ارومیه (خیابان برق فعلی) با قدرتی حدود ۱۵۰۰ کیلووات راه‌ اندازی نموده و برق قسمتهائی از شهر را تامین کرد. به موازات آن در سایر شهرستان های استان نیروگاه هائی‌ احداث شد که از آن بین می توان به اولین نیروگاه کوچک مهاباد با قدرت اولیه ۳۰ کیلووات اشاره نمود. به این ترتیب شهرستان های ارومیه، ماکو، خوی، سلماس، نقده، مهاباد، میاندوآب‌ و بوکان دارای نیروگاه هایی بودند که‌ با توجه‌ به روند افزایش‌ مصرف برق و تقاضای ‌زیاد نیروگاه های مزبور جوابگوی نیاز نبودند. لذا پس از تشکیل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان در سال ۱۳۴۵ نیروگاه های‌ متعلق به بخش خصوصی‌ و شهرداری ها به شرکت مزبور تحویل گردیده و شرکت ضمن توسعه نیروگاه های موجود و احداث نیروگاه های‌ جدید برنامه ریزی لازم ‌جهت تامین برق مطمئن مشترکین و توسعه و ترمیم شبکه های برق رسانی را به عمل آورد.

در سال ۱۳۵۲ پس از تکمیل خط ۱۳۲ کیلو ولت دور دریاچه ارومیه که ‌به شبکه سراسری وصل می‌شد پست های ۲۰/۱۳۲ کیلو ولت‌ شهرستان های ارومیه، سلماس، خوی، مهاباد، میاندوآب و نقده‌ مورد بهره‌ برداری قرار گرفت و به این ترتیب در استان‌ آذربایجان غربی تامین برق از طریق شبکه‌ سراسری مقدور گردید. از اواخر سال ۱۳۵۸ عملیات احداث‌ نیروگاه گازی ارومیه به ‌ظرفیت اسمی ۳۰*۲ و قدرت بهره‌برداری ۲۲*۲ مگاوات شروع و در سال ۱۳۶۰ به مرحله بهره‌برداری رسید. این نیروگاه علاوه ‌بر تامین قسمتی ‌از انرژی مورد نیاز منطقه، کمک بزرگی به‌ تثبیت ولتاژ شبکه ۱۳۲ کیلو ولت نموده‌است‌. همچنین نیروگاه سیکل ترکیبی خوی شامل دو بخش گاز و بخار می‌باشد که از شهریور سال ۷۷ دو واحد گازی آن به ظرفیت اسمی ۴ /۱۲۳*۲ مگاوات و قدرت بهره‌برداری ۱۱۵*۲ مگاوات وارد شبکه گردیده و اکنون با راه‌ اندازی ایستگاه گاز بصورت بِیس مورد بهره‌ برداری قرار گرفته است.

از مرداد ماه سال ۱۳۷۱ شرکت توزیع نیروی برق آذربایجانغربی به عنوان اولین شرکت توزیع در سطح‌ کشور فعالیت‌ خود را در زمینه‌های مختلف برق‌ رسانی اعم ‌از نقاط شهری و روستائی و نگهداری و تعمیرات وگسترش شبکه‌های موجود شروع‌ نموده‌ است.‌

waepd.ir

۲+

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here