وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

0

www-behdasht-gov-ir

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه‌ها و سیاست‌های کشور در این مدت ۵ سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان‌ سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می‌شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول “تأمین سلامت مردم” در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد.
یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی­تر و ابتدایی­ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع­رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.
در بررسی چشم­انداز ۲۰ سالۀ کشور و برنامۀ­های توسعۀ جمهوری اسلامی ایران به نکات مهمی توجه شده که مبنای برنامه­ریزی برنامه­های روابط عمومی است. تقویت نهضت نرم افزاری یکی از محورهای سیاست کلی برنامۀ چهارم توسعه و چشم­انداز ۲۰ ساله است که یکی از مصادیق آن در حوزۀ روابط عمومی، روابط عمومی الکترونیک است. مادۀ ۴۴ برنامۀ چهارم توسعه مشخصاً به نقش روابط عمومی در گسترش ارتباطات و تحقق جامعۀ اطلاعاتی اشاره می­کند . “اطلاع­رسانی مناسب برای تحقق ویژگی­های مورد نظر در افق چشم­انداز” یکی دیگر از مواردی است که در برنامۀ چهارم توسعه به آن اشاره شده است.
از این رو در سال ۱۳۸۷ که از سوی مقام معظم رهبری سال “شکوفایی و نوآوری” نیز نام گرفته است، گذر از روابط عمومی سنتی و حرکت به سوی روابط عمومی مدرن، به عنوان یک هدف کلان در روابط عمومی وزارتخانه در نظر گرفته شد و در این زمینه تلاش­های فراوانی صورت گرفت که یکی از این تلاش­ها، راه­اندازی پایگاه اطلاع­رسانی و خدمات الکترونیک با مشارکت مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات است. این پایگاه می­کوشد اطلاعات حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به موقع و شفاف و دقیق به اطلاع هموطنان گرامی برساند. در این پایگاه ضمن انتشار آخرین اخبار حوزۀ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر اطلاعات مفید دیگر و ارایۀ خدمات الکترونیک، «آموزش و فرهنگ­سازی سلامت» نیز مورد توجه جدی قرار می­گیرد. زیرا بر این باوریم؛ چنانچه بتوان هم فرهنگ پیشگیری از حوادث و بیمار­ی­ها را در جامعه ارتقا داد و هم فرهنگ مربوط به ملحوظ کردن معیارهای سلامتی را در تمام تصمیم گیری­ها لحاظ کرد، بی­تردید ضمن حفظ سلامت مردم، جلوی بسیاری از هزینه­ها نیز گرفته خواهد شد. به امید داشتن انسان­های سالم در جامعه­ای سالم و با نشاط.

behdasht.gov.ir

۵+

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here